Türkiye’de VPN Kullanımı İnternet Hızını Düşürüyor mu?Türkiye’de VPN kullanmayı düşünenleri vazgeçiren durumların başında internet hız düşüklüğü geliyor. VPN kullanımının internet hızını düşürdüğünü öğrenen kişiler, VPN kullanmaktan vazgeçiyorlar. Peki, VPN’ler sanıldığı gibi internet hızını düşürüyor mu?

VPN ile internet hızı yıllardır ters orantılı şekilde ilerliyor. VPN kullanırsam internet hızım düşer önermesi bu sebeple çok yanlış değil. Bununla birlikte internet hızının düşmesi VPN kullanmamak için bir bahane olmamalı. Zira internet hızını VPN kullanılmasına rağmen arttırmak elinizde.

Bildiğiniz üzere VPN kullanırken verileriniz VPN tünelinden geçer ve normal bağlantıya nazaran bu biraz zaman alır. Bu da internet hızının düşmesine sebep olur. Ancak son dönemde doğru birkaç hamle ile internet hızını VPN kullanılmasına rağmen arttırmak mümkün. VPN kullanmasına rağmen internet hızının düşmesini istemeyen kullanıcılar, aşağıdaki adımları takip edebilirler:

  1. Sunucuları Değiştirmek: Ücretli VPN servislerinin birçok farklı sunucu ile kullanıcıların karşısına çıktığı biliniyor. İnternet hızınız düştüğü zamanlarda kendinize daha yakın bir sunucu seçmek mantıklı olabilir.
  2. Kablolu Bağlantıya Geçin: Özellikle VPN kullandığınızda internet hızından şikayet ediyorsanız kablolu bağlantıya geçebilirsiniz. Kablosuz bağlantıda çok sayıda cihaz arasında veri iletilmesi hızınızı düşürüyor olabilir. Hareket halinde olmanız ve interneti paylaşmanız gerekmiyorsa kablolu bağlantıya geçebilirsiniz. Böylece hızınızı arttırmayı başaracaksınız.
  3. Güvenlik Yazılımını Devre Dışı Bırakın: Normal şartlarda da güvenlik yazılımları internet hızını düşürüyor. Bununla birlikte VPN kullandığınızda bunu daha ağır bir şekilde hissediyorsunuz. Anti virüs ve benzerlerini VPN kullandığınızda devre dışı bırakmanız internet hızınızı arttırmanızı sağlayacak. Geçici olarak devre dışı bırakma işleminin internet hızınıza olumlu etki edeceğini düşünüyoruz.
  4. Doğru VPN Seçin: Türkiye’de birçok VPN servisi hizmet veriyor ve ne yazık ki bu servislerin bir bölümünde hız problemi mevcut. Doğru bir VPN seçtiğinizde hız problemlerinin hiçbirini yaşamayacak ve sorunsuz bir şekilde internette gezintinizi devam edebileceksiniz.

VPN kullanırken internet hızınızın düşmesinden şikayetçiyseniz üstteki çözüm yollarına başvurabilirsiniz. Bunların yanında sizlerin izlediği çözüm yollarını dinlemekten de memnuniyet duyarız. Konuyla ilgili tüm yorum ve görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

VPN Servisleri
4,8 rating
Türkiye’deki en popüler VPN hizmetlerinden biri olan Hotspot Shield, “dünyanın en hızlı VPN’i” iddiasında.
4,8 rating
En ucuz ve hızlı VPN mottosuyla ortaya çıkan Surfshark, güvenle kullanabileceğiniz bir VPN.
5,0 rating
Dünyanın dört bir yanında VPN hizmeti sağlayan ExpressVPN, Türkiye’de de alanının en iyisi!
4,5 rating
1994'te bir bilgisayar şirketi olarak yola çıkan StrongVPN, Türkiye’de de İngilizce arayüzü ile kullanılıyor.
5,0 rating
Dünyanın en başarılı VPN servisleri arasında gösterilen NordVPN, 3 yıllık planda %70 indirim sağlıyor.
VPN Uzmanı
© Telif Hakkı - 2020 - VPN Uzmanı - En İyi Ücretsiz VPN Servisleri
error: Content is protected !!