VPN Çalışmazsa Ne Yapılmalı?İnternet kısıtlamaları sonrasında VPN’lerin zaman zaman çalışmadığına şahit olunuyor. “VPN çalışmazsa ne yapılmalı?” sorusunun yanıtlarını sizler için inceledik.

“VPN nedir ve neden çalışmayabilir?” sorusu akıllara geliyor. VPN, sanal özel ağ anlamına gelir ve internete bağlanırken kimliğinizi ve verilerinizi korumak için şifreli bir tünel oluşturur. VPN’iniz çalışmazsa, bunun birkaç nedeni olabilir.

VPN sunucusu ile bağlantınız kesilmiş olabilir. VPN uygulamanız güncel olmayabilir veya hatalı çalışıyor olabilir. İnternet sağlayıcınız veya ağ yöneticiniz VPN trafiğini engelliyor olabilir. Cihazınızda güvenlik duvarı, antivirüs veya başka bir yazılım VPN ile çakışıyor olabilir. Bütün bu nedenler VPN’in çalışmasını engelleyebilir. Peki, ne yapılmalı?

5 Farklı Çözüm Yolu Kullanıcıları Bekliyor

VPN’in düzgün çalışmadığı senaryoda yapılabilecek birkaç şey bulunuyor. Yapılacaklar şu şekilde sıralanıyor:

  1. Bağlantıyı Yeniden Başlatmak: VPN bağlantınızı kesip yeniden kurmayı deneyin. Bazen bu basit çözüm işe yarayabilir.
  2. VPN Güncellemesi : VPN uygulamanızın son sürümünü kullandığınızdan emin olun. Uygulamanızı güncelleyin veya yeniden yükleyin.
  3. Farklı Sunucuya Bağlanma : Farklı bir VPN sunucusuna veya protokolüne bağlanmayı deneyin. Bazı sunucular veya protokoller daha hızlı veya daha güvenilir olabilir.
  4. İnternet Sağlayıcısı Kontrolü : İnternet sağlayıcınızın veya ağ yöneticinizin VPN trafiğini engelleyip engellemediğini kontrol edin. Eğer öyleyse, başka bir ağa bağlanmayı veya gizli modu kullanmayı deneyin.
  5. Farklı Yazılım ile VPN Çakışmasını Engelleme : Cihazınızda güvenlik duvarı, antivirüs veya başka bir yazılımın VPN ile çakışıp çakışmadığını kontrol edin. Eğer öyleyse, bu yazılımları geçici olarak devre dışı bırakmayı veya ayarlarını değiştirmeyi deneyin.

Çözümler de İşe Yaramazsa Ne Yapılmalı

Çözümlerin de zaman zaman işe yaramadığı durumlar yaşanabiliyor. Bu durumlarda güvenilir VPN servislerinden birini satın almak mantıklı olacaktır. Böylece yaşanan sorunları VPN servisinin destek ekipleriyle görüşebilirsiniz.

Türkiye’de kullanırken sorun yaşamayacağınız belli başlı VPN servisleri bulunuyor. Bu VPN servislerinin başında ExpressVPN geliyor. Ayrıca NordVPN ve Strong VPN gibi servisleri kullandığınızda da herhangi bir sorun yaşamadan internet gezintisine devam edebileceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

VPN Servisleri
4,8 rating
Türkiye’deki en popüler VPN hizmetlerinden biri olan Hotspot Shield, “dünyanın en hızlı VPN’i” iddiasında.
4,8 rating
En ucuz ve hızlı VPN mottosuyla ortaya çıkan Surfshark, güvenle kullanabileceğiniz bir VPN.
5,0 rating
Dünyanın dört bir yanında VPN hizmeti sağlayan ExpressVPN, Türkiye’de de alanının en iyisi!
4,5 rating
1994'te bir bilgisayar şirketi olarak yola çıkan StrongVPN, Türkiye’de de İngilizce arayüzü ile kullanılıyor.
5,0 rating
Dünyanın en başarılı VPN servisleri arasında gösterilen NordVPN, 3 yıllık planda %70 indirim sağlıyor.
VPN Uzmanı
© Telif Hakkı - 2020 - VPN Uzmanı - En İyi Ücretsiz VPN Servisleri
error: Content is protected !!