VPN Kullanmak Yasal mı?VPN kullanımına ihtiyaç duyulan ülkelerden biri olma yolunda hızla ilerleyen Türkiye’de cevabı merak edilen soruların başında “VPN kullanmak yasal mı?” geliyor. Türkiye’de ve dünyada VPN’lere nasıl yaklaşıldığını sizler için inceledik.

İnternet kısıtlamalarının olduğu hemen hemen her ülkede VPN’e ihtiyaç duyuluyor. Bununla birlikte VPN’e ihtiyaç duyulan ülkeler, VPN servislerini de illegal ilan etmekten geri kalmıyorlar. Dünyanın dört bir yanında legal olarak kullanılan VPN’lerin Türkiye’deki kullanımı konusunda ise bir kafa karışıklığı söz konusu.

VPN Kullanımıyla İlgili Herhangi Bir Yasa Yok

Türkiye’de VPN kullanımıyla ilgili herhangi bir yasa olmadığı görülüyor. VPN kullanamazsınız şeklinde bir yasak olmadığı için de VPN kullanımının legal olduğu düşünülüyor. Bununla birlikte yasalar VPN kullanımını kısıtlayan bir madde olmasa da bazı enteresan uygulamalar karşımıza çıkıyor.

VPN kullanımının yasak olmadığı Türkiye’de VPN servislerinin giriş adresleri zaman zaman erişime kapatılıyor. Bu da VPN hizmetlerinin aslında illegal ilan edildiğini düşünmemize neden oluyor. Hangi gerekçe ile VPN hizmetlerinin siteleri engellendiği ise tam olarak açıklanmıyor.

Bütün bunlarla birlikte VPN kullanımı ile ilgili herhangi bir cezaya rastlamadık. Erişime kapatılan bir siteden VPN alıp, kullanan kişilerin de bir ceza ile karşılaşacağını sanmıyoruz.

Dünyada VPN Kullanımı

VPN kullanımının yasak olduğu ülkeler de bulunuyor. Bu ülkelerin başında Rusya ve Belarus geliyor. Rusya ve Belarus’ta VPN’lere erişim kısıtlanıyor. Yaklaşık 3 yıldır bu kısıtlama devam ederken, yurt dışından Rusya’ya gidenler de aynı yasalardan sorumlu tutuluyor. Ancak son dönemde bunun değiştiği belirtiliyor. Rusya’ya tatil için gidip şirket sunucunuza VPN ile bağlanmak istiyorsanız herhangi bir ceza almıyorsunuz.

VPN’in yasak olduğu bir diğer ülke ise Çin. Ülkede yalnızca hükümet tarafından sağlanan VPN hizmetleri kullanılabiliyor ve bunlar, sadece sınır ötesi işlemlerle uğraşan şirketlere sunuluyor. Çin, Rusya ve Belarus ile birlikte Birleşik Arap Emirlikleri, Türkmenistan, Irak, İran, Umman, Kuzey Kore gibi ülkelerde de VPN kullanımı yasak.

VPN’in Avrupa Birliği ülkelerinde İngiltere’de ve ABD’nin büyük bir bölümünde herhangi bir kısıtlama olmadan kullanıldığı da biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

VPN Servisleri
4,8 rating
Türkiye’deki en popüler VPN hizmetlerinden biri olan Hotspot Shield, “dünyanın en hızlı VPN’i” iddiasında.
4,8 rating
En ucuz ve hızlı VPN mottosuyla ortaya çıkan Surfshark, güvenle kullanabileceğiniz bir VPN.
5,0 rating
Dünyanın dört bir yanında VPN hizmeti sağlayan ExpressVPN, Türkiye’de de alanının en iyisi!
4,5 rating
1994'te bir bilgisayar şirketi olarak yola çıkan StrongVPN, Türkiye’de de İngilizce arayüzü ile kullanılıyor.
5,0 rating
Dünyanın en başarılı VPN servisleri arasında gösterilen NordVPN, 3 yıllık planda %70 indirim sağlıyor.
VPN Uzmanı
© Telif Hakkı - 2020 - VPN Uzmanı - En İyi Ücretsiz VPN Servisleri
error: Content is protected !!